Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

+2
Nixii.e
elle
6 participanți

    Filmele voastre preferate

    elle
    elle
    greenish
    greenish


    Mesaje : 35
    Puncte : 23
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Varsta : 30

    Filmele voastre preferate Empty Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de elle 24/12/2009, 16:12

    Presupun ca fiecare detine un top personal al filmelor pe care el/ea le-au considerat demne de el.
    Filmul este cel mai bun mesager al regizorului si al scenaristului acesta deschizand continuu noi cai de comunicare intre emitatori si receptori.Sunt destule filme care vor sa impresioneze prin claritatea imaginilor si ideilor dar nu prin mesaj.Unele au succes,altele nu.Spre exemplu, regizorul Bertolucci mereu m-a impresionat desi filmele lui au mereu un mesaj conturat bine de ambiguitate.Au un mesaj, dar nu multi il prind dar filmul este apreciat la fel de mult ca si regizorul.

    Voi incepe eu cu un mic top:
    The Shawshank Redemption(1994), unde avem un film exceptional dupa o carte a favoritului meu Stephen King.
    One Flew Over The Cuckoo's Nest(1975), cunoscut peste tot, unde actorul Jack Nicholson si-a inceput cariera glorioasa.Cartea trebuie sa recunosc este putin diferita dar cu acelasi farmec.Smile
    American Beauty(1999).De ce am pus filmul acesta pe locul al 3-lea?Pentru ca dezvolta un subiect pe care multi il evita avand tenta depresiva: totul se destrama repede.
    Requiem for a dream(2000).Realist cu o tema diferita : oamenii care nu vor sa isi recunoasca problemele si le ascund.
    Stand by me(1980), din nou o capodopera dupa creatia literara a lui Stephen King, "The Body".Este o lectie de viata despre prietenia care oricum nu va tine pana la sfarsit.
    Atat pana acum.


    Have fun,
    Elle.
    Nixii.e
    Nixii.e
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 96
    Puncte : 62
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Varsta : 27
    Localizare : Pe harta.

    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de Nixii.e 26/12/2009, 15:34

    Taken.
    Avatar.

    Halflight.

    Singur acasa. [1,2]
    Cangurul Jack.
    Twilight.
    sichi
    sichi
    jellyfish
    jellyfish


    Mesaje : 183
    Puncte : 130
    Data de inscriere : 22/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Zurich

    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de sichi 27/12/2009, 00:48

    Titanic
    Chocolate
    Juno
    2012
    Dirty Dancing
    awesomeee
    awesomeee
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 98
    Puncte : 98
    Data de inscriere : 20/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Valcea

    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de awesomeee 27/12/2009, 01:05

    Iubesc "The butterfly effect 1 " si "The butterfly effect 2", la fel cum iubesc si "Eden lake".
    Si.. Eden Lake nu e pentru toti Laughing
    elle
    elle
    greenish
    greenish


    Mesaje : 35
    Puncte : 23
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Varsta : 30

    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de elle 28/12/2009, 14:59

    Ah, "The Butterfly Effect" este superb.Chiar daca nu am vazut "The Butterfly Effect 2" mi s-a parut un film care aprofundeaza teoria haosului mai bine ca oricare altul.
    A vazut cineva filmul "Pi" ? Eu nu am avut rabdare sa il vad pana la final...prea multa matematica pentru creierasul meu subdimensionat. xD
    Lara
    Lara
    newpie
    newpie


    Mesaje : 6
    Puncte : 2
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Bucuresti

    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de Lara 28/12/2009, 15:53

    Pai.. 'The Notebook', 'The Children', 'StarDust', 'This summer justice goes blonde', 'Legally Blonde', 'The Devil wears Prada', '2012', ' Rise your vioce', 'Iluzionistul', 'Miss Congeniality', 'X-men', 'American Pie', 'Meet Joe Black', ' HalfLight', 'Hitch'.
    Bammbz
    Bammbz
    newpie
    newpie


    Mesaje : 6
    Puncte : 6
    Data de inscriere : 13/03/2010

    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de Bammbz 14/3/2010, 22:07

    Nu am vazut "The butterfly effect 2" dar primul film a fost mirific. L-am vazut acum 2 ani si vreau sa-l revad. Era trist cum personajul principal incerca sa schimbe greselile din trecut pentru a schimba viitorul dar mereu consecintele erau dezastruoase.

    Filmele mele preferate sunt " A walk to remember " , "The notebook" si "Devil beside you" *o drama taiwanesa despre povestea a doi frati vitregi care se indragostesc*. Imi plac filmele romantice care iti dau o lectie de viata.

    Apropo , frumoase preferinte , Elle.

    Bammbz

    Continut sponsorizat


    Filmele voastre preferate Empty Re: Filmele voastre preferate

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: 19/9/2024, 23:26