Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

+3
iBerry--x
sichi
awesomeee
7 participanți

    Pedeapsa capitala

    awesomeee
    awesomeee
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 98
    Puncte : 98
    Data de inscriere : 20/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Valcea

    Pedeapsa capitala Empty Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de awesomeee 29/12/2009, 16:58

    Sunteti de acord cu pedeapsa la moarte? Sunteti de acord ca un om care a ucis cu sange rece, poate un criminal in serie, un pedofil criminal sa fie redus la .. inexistenta?
    Acum ceva zile eram de acord cu asta, dar .. mi-a explicat o tipa ca asta ii face pe altii sa omoare, noi de ce sa le jucam jocul ?
    sichi
    sichi
    jellyfish
    jellyfish


    Mesaje : 183
    Puncte : 130
    Data de inscriere : 22/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Zurich

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de sichi 29/12/2009, 23:17

    Mie sincer imi este groaza si cand ma gandesc la asta.
    Oricat de criminal ai fi, cineva te iubeste si ar suferi sa te piarda.
    Si in plus se pot face si nedreptati, oamenii nevinovati sa moara si vinovatii sa fie liberi.
    Si, pedepsind astfel pe cineva, devii tu insuti criminal.
    Mai demult ii condamnau pe indieni la moarte doar pentru ca...erau indieni...nu vi se pare infiorator?
    iBerry--x
    iBerry--x
    jellyfish
    jellyfish


    Mesaje : 166
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 17/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Pe Messenger

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de iBerry--x 30/12/2009, 14:33

    Ba da Sichi :-s e groaznic!
    Eu stiu un caz [mi se pare ca de pe Reality sau Discovery] cand o mama a fost condamnata pe nedrept la moare ptr. ca "cica" si-a ucis copii. Cand defapt tatal o facuse Neutral. El angajase niste asasini sa ii ucida sotia ptr. ca voiau sa divorteze si mama si copii s-au culcat in sufragerie [care era la parter] si bebelul si tatal dormeau la etaj. Cand au intrat asasini au incercat sa o ucida, dar nu au reusit si in timpul ala s-au trezit copii si din cauza asta i-au ucis -.- si politia a gasit diverse dovezi si un interpretat atata de prost tot cazul incat a fost data vina pe mama! Si dupa nu stiu cati ani a fost preluat de altcineva cazul, cand mama era deja moarta [fiind condamnata la pedeapsa capitala] Neutral si atunci si tatalui i s-a aplicat pedeapsa capitala Rolling Eyes.
    Adica mie mi s-a parut pur si simplu o prostie! -.- de ce sa omori un om? Sunt niste CRIMINALI oricum cei care aplica pedeapsa asta! Cum a zis si Sichi exista mereu cineva care tine la acel raufacator.
    Eu una as anula aceasta pedeapsa [daca as putea] Neutral ptr. ca oarecum ii scutesc de o viata grea dupa gratii, nu? Ar trebui mai degraba sa fie pedepsiti si supusi la munci grele, iar din muncile pe care le fac sa scoata statul niste bani [ca tot suntem in criza!].
    Oricum intotdeuna pedeapsa asta mi se va parea o mare prostie. Serios!
    awesomeee
    awesomeee
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 98
    Puncte : 98
    Data de inscriere : 20/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Valcea

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de awesomeee 30/12/2009, 18:58

    @Sichi, right. Asa a fost si cu Holocaustul care a fost o teroare, dar .. ce-i pasa lui Hitler ? (am o adevarata pasiune pt el )
    @Bers, se mai fac greseli gen dar sunt foarte rare. Eu ma uit non-stop pe Investigation Discovery si Zone Reality si sincer rara gasesc cate ceva ce n-am vazut. ( stiu si cazul de care ai zis :"> ). N-a fost corect, dar aici nu s-a impus pedeapsa capitala.
    Oricum, pedeapsa capitala mai sta in picioare prin cateva state din Africa de Sud XD

    Ber:Ba da ma s-a impus Neutral tin minte aia perfect Laughing ca m-a marcat serios o.o. La sfarsit ziceau xD
    Citrôn
    Citrôn
    greenish
    greenish


    Mesaje : 46
    Puncte : 44
    Data de inscriere : 26/12/2009

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de Citrôn 31/12/2009, 10:41

    Si eu va pedeapsa asta o mare prostie fara rost -.- . Adica ...daca a omorat un om ,trebuie sa moara si el ? Am vazut ca ii omoara printr-o injectie pe majoritatea astora. Mda,el a ucis cu sange rece si sfarseste printro injectie >.> . Cum a zis Berry ,ar trebui supusi la munci grele ,sa vada ce patesc daca fac astfel de lucruri [asta nu inseamna sa ii tortureze sau sai bage in Femeia de fier] . Pe vremea lui Ceuasescu am auzit ca oamenii din inchisori care nu aveau pedepse mari lucrau pamantul sau ajutau in concstructii . Consider ca asta ar trebui si la ceilalti.

    La Holocaust a fost una dintre cele mai mari crime in masa din istorie. Am vazut la scoala un film despre asta si era...oribil . Duceau oamenii in vagoane de marfa ,fara aer ,mancau ce mancare primeau prima data ,isi faceau treburile intre ei ,urlau femeile cu copii ca nu au aer ,air cand ajungeau ii minteau si ajungeau sa-i omoare. Si Hitler statea cu picioarele pe birou si tragea din pipa XD [ si eu sunt pasionata de viata lui ,a nu se intelege altceva =] ] .

    Mai e si omul care ucide criminalii astia ,asa zis "calaul" . Mai frate ,omul ala cu ce o gresit sa omoare atatia altii si dupaia sa sufere in iad ?
    ada
    ada
    greenish
    greenish


    Mesaje : 20
    Puncte : 26
    Data de inscriere : 24/12/2009

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de ada 31/12/2009, 10:56

    Super. Mie mi se pare una dintre cele mai excelente idei forever ever si ce mai vreti. Nu stiu, gandesc din punctul de vedere al cuiva care a avut pierderi in familie datorita crimelor, si asta schimba mult o persoana.

    Stiti.. in Japonia/China sau tarile mari, te pune la zid si te impusca chiar daca te prindre cu droguri. Nu mai sta 500 de ani sa vada daca drogurile erau ale tale, sau de unde le ai. Te pune la zid si te-a rezolvat.

    Si pedeapsa cu moartea se primeste si asa destul de rar, si in cazuri EXTREME. Sa zicem ca un criminal a ucis 10 persoane cu sange RECE in TORTURA EFECFTIVA savurand fiecare moment sadic din TEROAREA pe care si-a simtit-o victima. Politia l-a gasit si l-a pedepsit cu moartea, da? Perfect. Sa nu credeti ca il oamara si pe el in chinuri groaznice, ca il baga in groapa cu var, il pune sa calce pe cuie si il strivesc de bolovani. Nu. I se face o injectie deloc dureroasa si in cateva minute a murit. Mie personal mi se pare si asta o pedeapsa destul de usoara. Au murit 10 oameni in tortura pura, moarte lenta, si el in 5 minute fara sa simta nimic moare. E corect? Din pucntul meu de vedere, nu.

    Si stiti, pedeapsa MAI MARE decat moartea, pentru criminali, e dupa parerea mea inchiderea definitiva. Il bagi in inchisoare si arunci chieia in Dunare. Eventual uiti sa ii dai si de mancare, si apa, si caldura, si un WC. Va zic eu ca in astfel de momente, un om cat de cat normal ar prefera sa i se faca injectia si sa se termine o data.
    Citrôn
    Citrôn
    greenish
    greenish


    Mesaje : 46
    Puncte : 44
    Data de inscriere : 26/12/2009

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de Citrôn 31/12/2009, 11:13

    Faza cu injectia si mie mi se pare revoltatoare efectiv . Dupa ce ca oamenii omorati in chinuri poate pe nedrept de el ajung sus dupa grele suferinte,el "adoarme" dupa o injectie deloc dureroasa. mda,dreptate toala ,dar cum am zis ,nu e solutie nici sa-l bage in Iron Maiden XD .

    Si inchisoarea definitiva mi s epare o pedeapsa buna ,dar putin cam neinsemnata pentur unii . Adica, se gandeste el criminalu' ca si daca ii pare rau ,nu se mai poate cai in fata lui Dumnezeu asa bine ,nu are preotu' sa-i faca pomelnice si posturi ,nu poate sa isi spele pacatele destul de bine si oricum stie ca viata din inchisoare o sa dureze pana maore,deci mare parte din ei se sinucid ...

    Ce fac unii mi s epare o tmapenie totala. Adica sa te omoare ca te gasesc cu droguri sau ca furi mai stiu eu ce ? E ...penibil -.- .
    ink
    ink
    greenish
    greenish


    Mesaje : 48
    Puncte : 36
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Localizare : pe Terra

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de ink 31/12/2009, 12:13

    Mie personal nu mi se pare revoltatoare.Cand meriti,meriti [mda,ok..:] ].I mean,nu se omoara orice individ nevinovat.Anywa`,chestia asta ar trebui notata in cartea de istorie,because nu se aplica atat de des.
    Si nah`,nu iti baga lama in piept pana mori -.-'.Ok,nici placut nu e,dar treaba asta e data naibii de corectitudine.Si ce sa zic,in Romania asta umbla liberi toti psihopatii.
    Si mie mi s-a parut exagerat sa omori traficantii de droguri sau chestii gen.In loc sa-l omori mai bine il ti la dezintoxicare si il faci om..
    Ehh,cam asta e.
    ada
    ada
    greenish
    greenish


    Mesaje : 20
    Puncte : 26
    Data de inscriere : 24/12/2009

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de ada 31/12/2009, 12:41

    Posibil sa fie exagerata pedeapsa aplicata drogatilor. But, sa fim seriosi.. asa se si diminueaza numarul lor. Si x nu o sa se mai drogheze ca site ce a patit y..

    Credeti-ma ca putin sunt aia care se caiesc.. si de ce sa ma iau eu dupa minoritatea asta care se caieste, cand majoritatea va castiga intotdeauna..
    Si ce daca se sinucid? Mare chestie. Tot acolo ajung.
    awesomeee
    awesomeee
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 98
    Puncte : 98
    Data de inscriere : 20/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Valcea

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de awesomeee 31/12/2009, 13:32

    Right, March. Pedeapsa capitala priveste doar un ac sau un scaun in care te pun si te electrocuteaza. Se duce repede, si da, suntem mai masochisti daca ii lasam sa putrezeasca in inchisoare.

    Off: nu am inteles niciodata pedeapsa gen "5 vieti si 70 de ani in inchisoare "
    Nixii.e
    Nixii.e
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 96
    Puncte : 62
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Varsta : 27
    Localizare : Pe harta.

    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de Nixii.e 1/1/2010, 00:38

    Eu nu sunt de acord cu chestia asta dar nici nu ma intereseaza domeniul.

    Intrebarea e : DE CE ? De ce nu esti de acord? Ti-am mai zis, decat sa faci posturi aiurea doar pentru top, mai bine stai linistita!

    Continut sponsorizat


    Pedeapsa capitala Empty Re: Pedeapsa capitala

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: 20/9/2024, 03:07