Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

+2
Citrôn
awesomeee
6 participanți

    Darwin vs. Religie

    awesomeee
    awesomeee
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 98
    Puncte : 98
    Data de inscriere : 20/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Valcea

    Darwin vs. Religie Empty Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de awesomeee 29/12/2009, 16:56

    Stiti voi, exista 2 teorii ale evolutiei omului.
    Teoria sustinuta de C. Darwin este ca omul a evoluat din maimuta, care la randul ei a evoluat din anfibii
    A doua teorie este ca suntem stra stra stra etc. etc. nepotii lui Adam si Eva.

    Eu una, sunt cu logica si il sustin pe Darwin. Nu ca n-as fi credincioasa sau mai stiu eu ce, dar e logic. Cum e si regiunea coccigiana ( se presupune ca e coada mormolocilor) sau degetul mare, opus celorlalte ( maimutele au la fel ).
    Deci .. voi ce credeti ?
    Citrôn
    Citrôn
    greenish
    greenish


    Mesaje : 46
    Puncte : 44
    Data de inscriere : 26/12/2009

    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de Citrôn 29/12/2009, 18:16

    Am invatat destul la scoala despre Darwin si maimutele si ,recunosc ,are logica ,dar eu sunt de cealalta tabara, cred in Adam si Eva . Adica ...eu si in asta vad logica xd . Si mi se pare mai clara,doara daca in Biblie scire de Iisus si celelalte lucruri , daca a ajuns El pe pamat insemana ca si partea de dianinte din Biblie e reala ...
    Ma rog ,eu asa gandesc.
    iBerry--x
    iBerry--x
    jellyfish
    jellyfish


    Mesaje : 166
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 17/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Pe Messenger

    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de iBerry--x 29/12/2009, 22:57

    Eu cred in amandoua daca e sa o luam asa.
    Din cate stiu in Biblie nu se zice ca Dumnezeu a facut animalele? Ba da. Atunci ce e gresit sa sustii [cu dovezi] ca omul a evoluat din primate :-??.
    Oricum idee e ca Biblia a fost facuta de un muritor, nu de Dumnezeu, deci Biblia ne ridica semne de inrebare, nu? De unde stie acel om cum a inceput totul? Poate a inventat, in timp ce stiinta a gasit dovezi ale formari omului.
    Voi in ce ati crede, in ceva scris de un om sau in niste dovezi clare? :-??
    Si oricum revin la prima idee, daca Dumnezeu a facut primatele si din ele a evoluat omul => Dumnezeu a facut si omul [intr-un mod inidirect in cazul asta].
    sichi
    sichi
    jellyfish
    jellyfish


    Mesaje : 183
    Puncte : 130
    Data de inscriere : 22/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Zurich

    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de sichi 29/12/2009, 23:38

    Sincer, teoria lui Darwin mi se pare mai logica, mai 'naturala' ca pana la urma, orice lucru evolueaza intr-un fel sau altul [si dinozaurii s-au facut mai utili, devenind mai mici Very Happy ]
    Si totusi cred in cealalta teorie, pentru ca am invatat mai multe despre ea. Mi-a placut religia inca de mica si asta m-a facut sa si cred ceea ce mi se spunea.
    Din cate am inteles eu, cei care au scris Biblia, au avut ca o forta de comunicare cu Dumnezeu, care le-a spus astfel ce ar trebui sa scrie [vorbesc la plural, pentru ca au fost mai multi]
    Deci nu sunt convinsa inca ce e mai bine si mai corect, de aceea continui sa cred ca oamenii vin, atat din Adam si Eva cat si din maimute.
    Si de unde stim noi ca unul din fii lor nu a crezut ca o maimuta e un om si...au conceput omo-maimute care au continuat sa evolueze in acelasi mod? Laughing
    Crisuuu
    Crisuuu
    dinosaur rawr
    dinosaur rawr


    Mesaje : 80
    Puncte : 78
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Varsta : 28

    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de Crisuuu 30/12/2009, 12:35

    E izbitoare asemanarea noastra cu maimutele, si poate fi o coincidenta, tocmai de aceea oamenii de stiinta spun ca ne tragem din maimuta. E posibil si asta..
    Insa eu cred ca Dumnezeu a creeat omul, si nu ca ne tragem din maimuta.
    Desi am putea spune ca ne tragem din maimuta iar maimuta e tot creata de Dumnezeu deci si noi suntem creati de Dumnezeu, pentru ca El a facut mai intai animalele si apoi oamenii.
    iBerry--x
    iBerry--x
    jellyfish
    jellyfish


    Mesaje : 166
    Puncte : 85
    Data de inscriere : 17/12/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Pe Messenger

    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de iBerry--x 30/12/2009, 14:25

    Oamenii de stiinta au dovezi pe baza adn-ului de ex. cu care sustin chestia asta.
    Mie una chiar mi se pare IMPOSIBIL ca numai 2 oameni sa se reproduca atat de mult incat sa faca 1.000 de copii. Si oricum dovezile istorice ne arata ca traiau oamenii peste tot in lume :-?? [da! am facut astea la istorie] si mna Laughing nu aveau cum sa se imprastie cate 2-3 peste tot, nu? Ca doar nu existau barci sau asa ceva pe vremea lor.
    Eu zic ca adevarul rezulta cand combini cele doua teorii xD.
    ink
    ink
    greenish
    greenish


    Mesaje : 48
    Puncte : 36
    Data de inscriere : 24/12/2009
    Localizare : pe Terra

    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de ink 30/12/2009, 16:06

    De obicei eu ma bazez pe logica stiintei si nu pe chestiile religioase.Dar asta doar in anumite cazuri.In cazul asta pot spune ca nu dau pic de crezare oamenilor de stiinta.Daca omul se trage din maimuta,de ce mai exista maimute...adica aceste primate ar trebui sa fie istorie daca noi chiar suntem o specie de primata mai evoluata,cum spun ei.Este o simpla coincidenta.Semanam [oarecum] cu aceste fiinte,dar asta nu inseamna ca ar fi stramosii nostri.Este destul de evident ca Dumnezeu a creeat omul dupa asemanarea Sa.Asta e teoria unui filosof renumit careia [din pacate] i-am uitat numele -.-'.
    Si nu,la inceput oamenii nu se exstinsera peste tot in lume.De fapt,primii oameni se pare ca au aparut in Africa.Si apoi,mult dupa existenta primilor oameni,anumite triburi au inceput sa se extinda.Si din putinele lucruri pe care le stiu,Adam si Eva au trait in Paradis,nu pe Pamant.Sau am inteles eu gresit..
    Anyway asta e doar parerea mea,gresita sau nu.

    Continut sponsorizat


    Darwin vs. Religie Empty Re: Darwin vs. Religie

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: 20/9/2024, 02:37